  • PIC16F1823-I/SL
PIC16F1823-I/SL
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1823-I/SL
HK JDW NO:
536-PIC16F1823-I/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PIC16F1823-I/SL
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1823 14 Pin 32MHz 2.3V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 8274
Purchasing and Inquiry
PIC16F1823-I/SL Overview
The package has a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) shape. In total, it has 12 inputs and outputs. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. The 8-Bit core is the core of the MCU. There is a memory type of FLASH in its program memory. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. PIC® XLP™ 16F series components belong to this electrical component. There is 3.5KB 2K x 14 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. There are 14 terminations on the IC chip. In addition, MCU chip comes with a 8-bit size. Input voltage for the chip is 2.3V volts. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. The part owns 3.5kB memory size. The base part number PIC16F1823 can be used to find alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 32MHz. It is possible to access the 14 pins on the chip. The clock has 3 timers or counters on it. The pins counted are 14. The device is embedded with PIC CPU family. It consists of 8 channels in total for the ADC. There are 1 I2C channels included in the part, which has been designed for the purpose.
PIC16F1823-I/SL Features
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F1823-I/SL Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F1823-I/SL Microcontroller applications.
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Toasters
  • Electromechanical control
  • Set-top boxes
  • Teletext terminals
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Vacuum cleaners
  • DDC control
  • Keyboards
  • Embedded gateways
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1823-I/SL
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F1823
  • Pin Count
    14
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Number of I/O
    12
  • Nominal Supply Current
    145μA
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    1.5mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.3V
  • Frequency
    32MHz