  • PIC16F1824-E/ST
PIC16F1824-E/ST
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1824-E/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F1824-E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
PIC16F1824-E/ST
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ mTouch™ 16F Series PIC16F1824 14 Pin 32MHz 3V 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F1824-E/ST Overview
Packaged in a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) format, this MCU is available in a compact size. There are 11 I/Os. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. This Microcontroller is based on a core called 8-Bit. There is a memory type of FLASH in its program memory. There is a temperature range of -40°C~125°C TA that is operated by this Microcontroller. The PIC® XLP™ mTouch™ 16F series includes this electrical component. Having a size of 7KB 4K x 14, Microcontroller has a program memory of X bytes. A PIC Core processor is used to power the device. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. This chip has a total of 14 terminations on MCU chip. A 8-bit operation is performed by this part. There is an output of 3V volts from the Microcontroller chip. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. 7kB is the memory size of the part. Using the base part number PIC16F1824, you will be able to find alternatives for the part. At a frequency of 32MHz, Microcontroller can operate efficiently. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. The chip has 14 pins. It is equipped with 5 timers and counters. 14 pins are counted on this board. In this device, there is a PIC CPU embedded within it. It enjoys 1 UART channels. In total, there are 8 channels for the ADC on this board. 2 I2C channels are integrated by the part.
PIC16F1824-E/ST Features
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F1824-E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F1824-E/ST Microcontroller applications.
  • Projectors
  • Process control devices
  • Vacuum cleaners
  • Smart highways
  • Fabric
  • Refrigerators
  • 3D printers
  • Laptops
  • Embedded gateways
  • Coffee machines
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1824-E/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC16F1824
  • Pin Count
    14
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    11
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    3.4mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    4096
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of UART Channels
    1
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of I2C Channels
    2
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    PIC® XLP™ mTouch™ 16F