  • PIC16F1828T-I/SO
PIC16F1828T-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1828T-I/SO
HK JDW NO:
536-PIC16F1828T-I/SO
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16F1828T-I/SO
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ mTouch™ 16F Series PIC16F1828 20 Pin 32MHz 3V 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 287
Purchasing and Inquiry
PIC16F1828T-I/SO Overview
The package is 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)-shaped. 17 I/Os are available. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 8-Bit. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® XLP™ mTouch™ 16F series of components. Having a size of 7KB 4K x 14, Microcontroller has a program memory of X bytes. PIC Core processors are used in MCU. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. Microcontroller is known that the chip has 20 terminations in total. In addition, MCU chip comes with a 8-bit size. The component always operates in 3V supply voltage. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 7kB memory size belongs to the part. It is possible to find alternatives to the base part number PIC16F1828 by using the part number search tool. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 32MHz. Using YES PWM channels, the device works. The chip has 20 pins. A total of 5 timers/counters are included in the package. The pin count is 20. The device is embedded with PIC CPU family. The ADC channels on this device total 12 in number. An entire chip has 8 bits.
PIC16F1828T-I/SO Features
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F1828T-I/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F1828T-I/SO Microcontroller applications.
  • Graphic terminals
  • 3D printers
  • Equipment control
  • Glucose monitoring systems
  • Keyboards
  • Laminators
  • Televisions
  • Video and voice processing
  • Industrial instrumentation devices
  • Routers
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1828T-I/SO
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PIC® XLP™ mTouch™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F1828
  • Pin Count
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Number of I/O
    17
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    8
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    3.4mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 12x10b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    4096
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    12
  • Number of SPI Channels
    1
  • Height
    2.05mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.5mm