  • PIC16F18323T-E/STVAO
PIC16F18323T-E/STVAO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F18323T-E/STVAO
HK JDW NO:
536-PIC16F18323T-E/STVAO
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F Series 3V 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 6983
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F18323T-E/STVAO
    Select All
  • Low Power Mode
    YES
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    256
  • RAM (bytes)
    256
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of Timers
    3
  • Number of External Interrupts
    1
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Number of I/O
    12
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    2.6mA