  • PIC16F18455-I/SP
PIC16F18455-I/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F18455-I/SP
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F18455-I/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16F18455-I/SP
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F18455 3V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 211
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F18455-I/SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    28
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES WITH 2.3VMIN @ 16 MHZ
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    PIC16F18455
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    26
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 24x12b; D/A 1x5b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    34.671mm
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Width
    7.62mm