  • PIC16F19185-E/PT
PIC16F19185-E/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F19185-E/PT
HK JDW NO:
536-PIC16F19185-E/PT
Package:
48-TQFP
Datasheet:
PIC16F19185-E/PT
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F19185 3V 48-TQFP
Quantity:
In Stock : 1858
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F19185-E/PT
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    48-TQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 2.3V MIN AT 16 MHZ
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    PIC16F19185
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G48
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Number of I/O
    43
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 39x12b; D/A 1x5b
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm