  • PIC16F628-20I/SS
PIC16F628-20I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F628-20I/SS
HK JDW NO:
536-PIC16F628-20I/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16F628-20I/SS
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F628 20 Pin 20MHz 5V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 1411
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F628-20I/SS
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® 16F
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16F628
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    SCI, UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    224 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    UART/USART
  • Supply Current-Max
    7mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of PWM Channels
    1
  • Height
    1.83mm
  • Length
    7.34mm
  • Width
    5.38mm