  • PIC16F723A-I/SS
PIC16F723A-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F723A-I/SS
HK JDW NO:
536-PIC16F723A-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16F723A-I/SS
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F723A 28 Pin 20MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F723A-I/SS Overview
The package has a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) shape. 25 I/Os are available. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 8-Bit. The type of its program memory is FLASH. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. PIC® XLP™ 16F series components belong to this electrical component. The electronic part has a program memory size of 7KB 4K x 14. A PIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. There are 28 terminations on the IC chip. You get a 8-bit size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. The system has NO channels for DMA communication. 7kB is the memory size of the part. PIC16F723A serves as a base part number to find alternatives. In the case of 20MHz frequency operation, it can perform efficiently. It is possible to access the 28 pins on the chip through the 28 pins. In total, there are 3 timers/counters on the device. In total, it has 28 pins. Devices based on the PIC series of CPUs are embedded in the device. In total, it has 11 ADC channels for the measurement of signals. A total of 1 A/D converters are included in this device. IC chip bits total 8. In order for the device to function, it uses 2 PWM channels.
PIC16F723A-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F723A-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F723A-I/SS Microcontroller applications.
  • Firewalls
  • Fire alarms
  • Oscilloscopes
  • Torpedo guidance
  • Robotic prosthetic limbs
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Hand-held metering systems
  • Broadband technology
  • Smartphones
  • Volt meter
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F723A-I/SS
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2010
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16F723A
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Memory Size
    7kB
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    192 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Data Converter
    A/D 11x8b
    3
  • ROM (words)
    4096
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of PWM Channels
    2
  • Height
    1.75mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    5.3mm