  • PIC16F767-E/SP
PIC16F767-E/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F767-E/SP
HK JDW NO:
536-PIC16F767-E/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16F767-E/SP
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F767 28 Pin 20MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 14111
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F767-E/SP
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    PIC® 16F
  • Published
    1997
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16F767
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Memory Size
    14kB
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    368 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    5mA
  • Data Converter
    A/D 11x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    8192
  • On Chip Program ROM Width
    PIC
  • Height Seated (Max)
    4.06mm