  • PIC16F777-I/PT
PIC16F777-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F777-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC16F777-I/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC16F777-I/PT
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F777 44 Pin 20MHz 5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC16F777-I/PT Overview
This Microcontroller comes in a 44-TQFP package. The MCU has 36 I/O ports. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. Powered by the 8-Bit core, it offers a wide range of capabilities. There is a FLASH type of memory for its program. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® 16F series of components. 14KB 8K x 14 is the size of its program memory. With a PIC Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 44 is the number of terminations on the IC chip that are present. Microcontroller comes with 8 bit size. This Microcontroller chip is powered by 5V volts. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. This IC part has a memory size of 14kB. The base part number PIC16F777 provides alternatives. In the case of 20MHz frequency operation, it can perform efficiently. Located on the chip are 44 pins. In total, it has 44 pins. The device is powered by the the PIC CPU family that is embedded in it. The device has a total of 14 ADC channels in total. An integrated circuit with 8 bits has a total of 8 bits. There are 3 PWM channels that are used by the device.
PIC16F777-I/PT Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F777-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F777-I/PT Microcontroller applications.
  • Auto-breaking system
  • Guidance-GPS
  • Washing machines
  • Dryers
  • Instrument control
  • Graphic terminals
  • Smart highways
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Firewalls
  • Smart instruments
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F777-I/PT
  • RAM Size
    368 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    4.2mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 14x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Density
    112 kb
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    14
  • Number of PWM Channels
    3
  • Number of USB Channels
    1
  • Height
    1.0414mm
  • Length
    9.9822mm
  • Width
    10.0076mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F777
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V