  • PIC16F873AT-E/ML
PIC16F873AT-E/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F873AT-E/ML
HK JDW NO:
536-PIC16F873AT-E/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16F873AT-E/ML
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F873A 20MHz 28-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 10805
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F873AT-E/ML
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    28-QFN (6x6)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 16F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16F873A
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Memory Size
    7kB
  • Number of I/O
    22
  • Speed
    20MHz
  • RAM Size
    192 x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 5x10b
  • Access Time
    20 μs
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Core Architecture
    PIC
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • Max Frequency
    20MHz