  • PIC16F876-04/SO
PIC16F876-04/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F876-04/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F876-04/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16F876-04/SO
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F876 28 Pin 4MHz 5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F876-04/SO Overview
The package is in 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) format. A total of 22 I/Os are on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. The 8-Bit core is the core of the MCU. This Microcontroller's program memory type is FLASH. Temperatures within 0°C~70°C TA range are measured by this Microcontroller. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® 16F series of components. The electronic part has a program memory size of 14KB 8K x 14. A PIC Core processor is used to power the device. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. During the manufacture of the IC chip, there is a number 28 of terminations. 8-bits are used in Microcontroller. A 5V volt supply is provided by the Microcontroller chip. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. This MCU is implemented with 14kB memory. Alternatives can be found by searching through the base part number PIC16F876 to find them. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 4MHz. On the chip, there are 28 pins that are accessible. It has 3 timers/counters. There are 28 pins on it. Devices based on the PIC series of CPUs are embedded in the device. A total of 5 ADC channels are present in this device. There are a total of 1 A/D converters on the device. There are 8 bits in total on an IC chip. There are 2 PWM channels that are used by the device.
PIC16F876-04/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F876-04/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F876-04/SO Microcontroller applications.
  • Oscilloscopes
  • Keyboards
  • Instrument control
  • Firewalls
  • Home video and audio
  • Embedded gateways
  • Digital set-top boxes
  • Switches
  • Home appliances
  • Pacemakers
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F876-04/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F876
  • Pin Count
    28
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Interface
    I2C, SPI, SSP, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    22
  • Nominal Supply Current
    1.6mA
  • RAM Size
    368 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 5x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    4 μs
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    8b
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of ADC Channels
    5
  • Number of PWM Channels
    2
  • Height
    2.39mm
  • Length
    18.08mm
  • Width
    7.59mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    4MHz