  • PIC16F876-04/SP
PIC16F876-04/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F876-04/SP
HK JDW NO:
536-PIC16F876-04/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16F876-04/SP
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F876 28 Pin 4MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16F876-04/SP Overview
The package has a 28-DIP (0.300, 7.62mm) shape. There are 22 I/O ports on this device. The Microcontroller has a mounting type of Through Hole, which indicates that it is mounted conveniently. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range of this Microcontroller is within the range of 0°C~70°C TA. A PIC® 16F series electrical component is used in this application. Its program memory size is 14KB 8K x 14. With a PIC Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. There are 28 terminations on the IC chip, which means there are 28 terminations on the integrated circuit chip. You get a 8-bit size. Microcontroller chip has outputs of 5V volts. A total of NO DMA channels are available. The part owns 14kB memory size. The base part number PIC16F876 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 4MHz. It is possible to access the 28 pins on the chip. Using the timer/counter system, it has 3 timers/counters. It consists of 28 pins. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the PIC family of processors. In total, there are 5 channels for the ADC on this board. The device contains 1 A/D converters. An entire chip has 8 bits. An 2-channel PWM controller is used by the device.
PIC16F876-04/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16F876-04/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F876-04/SP Microcontroller applications.
  • Blenders
  • Mobile computers
  • Information appliances
  • Laminators
  • DVD\DV\MP3 players
  • Xbox
  • Televisions
  • Microwave ovens
  • Microwave ovens
  • Torpedo guidance
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F876-04/SP
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    4MHz
  • Base Part Number
    PIC16F876
  • Pin Count
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Number of I/O
    22
  • Nominal Supply Current
    1.6mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
  • Data Converter
    A/D 5x10b
  • Access Time
    4 μs
    3
  • Address Bus Width
  • Number of ADC Channels
    5
  • Height
    3.43mm
  • Length
    35.18mm
  • Width
    7.49mm