  • PIC16F882-I/ML
PIC16F882-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F882-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC16F882-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16F882-I/ML
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F882 28 Pin 20MHz 28-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC16F882-I/ML Overview
A 28-VQFN Exposed Pad package is included. This Microcontroller has 24 I/Os. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. PIC® 16F-series components are electrical components. Having a size of 3.5KB 2K x 14, Microcontroller has a program memory of X bytes. PIC Core processors are used in MCU. 3.5kB is the memory size of the part. Alternatives can be found by searching through the base part number PIC16F882 to find them. An effective performance can be achieved at a frequency of 20MHz. Located on the chip are 28 pins. Using the timer/counter system, it has 3 timers/counters. There is a FLASH memory feature on this equipment. The CPU is based on PIC cores. This 8 Programmable I/O section allows you to program the device in many different ways depending on what you need. In total, it has 11 ADC channels for the measurement of signals. There are 1 I2C channels included in the part, which has been designed for the purpose.
PIC16F882-I/ML Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40°C
PIC16F882-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F882-I/ML Microcontroller applications.
  • Microwave ovens
  • Washing machine
  • Radio
  • Electronic jamming systems
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Calculator
  • Video and voice processing
  • Information appliances
  • DCS control intelligent sensor
  • Copiers
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F882-I/ML
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Supplier Device Package
    28-QFN (6x6)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 16F
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16F882
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Memory Size
    3.5kB
  • Number of I/O
    24
  • Speed
    20MHz
  • RAM Size
    128 x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 11x10b
    3
  • Core Architecture
    PIC
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • Max Frequency
    20MHz
  • Number of Programmable I/O
    28
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of I2C Channels
    1
  • Number of SPI Channels
    1
  • Height
    950μm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm