  • PIC16LF1458-E/SO
PIC16LF1458-E/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1458-E/SO
HK JDW NO:
536-PIC16LF1458-E/SO
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16LF1458-E/SO
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF1458 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 11091
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1458-E/SO
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    20-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    PIC16LF1458
  • Number of I/O
    17
  • Speed
    48MHz
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V