  • PIC16LF15325T-I/ST
PIC16LF15325T-I/ST
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF15325T-I/ST
HK JDW NO:
536-PIC16LF15325T-I/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16LF15325 3V 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16LF15325T-I/ST Overview
To save space, it is included in the 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Mounted using Surface Mount. A package of Tape & Reel (TR) contains it. A core processor of PIC is present in the device. Maintain a temperature of -40°C~85°C TA while working. There is FLASH program memory in it. A total of 12 I/Os are present. Based on the PIC16LF15325 base part number, it can be compared with other components. DUAL is the position of its terminals on the board. Currently, it consists of 14 terminationals. The PIC? XLP? 16F series includes this electrical component. The 3V supply voltage enables high efficiency. The gadget has MICROCONTROLLER, RISC for its uPs, uC, and peripheral ICs. There is a clock running in the device at a frequency of 32MHz. There is also the property of OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ. In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.5V. It works with an oscillator type Internal.
PIC16LF15325T-I/ST Features
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
PIC16LF15325T-I/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF15325T-I/ST Microcontroller applications.
  • Xbox
  • Heater/Fan
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Hand-held metering systems
  • Fabric
  • Heart rate monitors
  • Leakage current tester
  • Projectors
  • Digital TVs
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF15325T-I/ST
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Number of Terminations
    14
  • Additional Feature
    OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
  • HTS Code
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    PIC16LF15325
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Number of I/O
    12
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 11x10b; D/A 1x5b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    224 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Screening Level
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm