  • PIC16LF15354-E/MV
PIC16LF15354-E/MV
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF15354-E/MV
HK JDW NO:
536-PIC16LF15354-E/MV
Package:
28-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16LF15354-E/MV
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF15354 3V 28-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 603
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF15354-E/MV
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    28-UFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Published
    2017
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Base Part Number
    PIC16LF15354
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
    25
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    3.7mA
  • Data Converter
    A/D 24x10b; D/A 1x5b
  • ROM (words)
    4096
  • EEPROM Size
    224 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    512
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Number of Timers
    3
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Length
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.55mm
  • Width
    4mm