  • PIC16LF1578-E/GZ
PIC16LF1578-E/GZ
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1578-E/GZ
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16LF1578-E/GZ
Package:
20-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16LF1578-E/GZ
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16LF1578 32MHz 3V 20-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 6203
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1578-E/GZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    LINbus, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 12x10b; D/A 1x5b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    4096
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.55mm
  • Width
    4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 16F
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF1578
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N20
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    LIN, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    12
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V