  • PIC16LF1613T-I/ML
PIC16LF1613T-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1613T-I/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16LF1613T-I/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16LF1613T-I/ML
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF1613 16 Pin 32MHz 3V 16-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 13638
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1613T-I/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    57.09594mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF1613
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    12
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Number of ADC Channels
    8
  • Length
    4mm
  • Height Seated (Max)
    1mm