  • PIC16LF1705T-I/ST
PIC16LF1705T-I/ST
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1705T-I/ST
HK JDW NO:
536-PIC16LF1705T-I/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
PIC16LF1705T-I/ST
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF1705 14 Pin 32MHz 3V 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 2058
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1705T-I/ST
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
    14
  • Additional Feature
    OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF1705
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, LIN, RS-232, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Number of I/O
    12
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 8x10b; D/A 1x8b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    8192
  • On Chip Program ROM Width
  • CPU Family
    PIC
  • Screening Level
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    1.2mm