  • PIC16LF1708-E/P
PIC16LF1708-E/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1708-E/P
HK JDW NO:
536-PIC16LF1708-E/P
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16LF1708-E/P
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF1708 20 Pin 32MHz 3.3V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 5466
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1708-E/P
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES IN 16MHZ AT 1.8V MIN SUPPLY
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF1708
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, LIN, RS-232, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Number of I/O
    18
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 12x10b; D/A 1x8b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    4096
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    26.162mm