  • PIC16LF1769-E/P
PIC16LF1769-E/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1769-E/P
HK JDW NO:
536-PIC16LF1769-E/P
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16LF1769-E/P
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF1769 32MHz 3V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 16957
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1769-E/P
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Data Converter
    A/D 12x10b; D/A 2x5b, 2x10b
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    26.162mm
  • Height Seated (Max)
    5.334mm
  • Width
    7.62mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Published
    2014
  • Number of Terminations
    20
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES WITH 1.8VMIN @ 16MHZ
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF1769
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T20
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Number of I/O
    18
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V