  • PIC16LF1783-I/MV
PIC16LF1783-I/MV
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1783-I/MV
HK JDW NO:
536-PIC16LF1783-I/MV
Package:
28-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16LF1783-I/MV
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF1783 28 Pin 32MHz 3V 28-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2117
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1783-I/MV
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    28-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF1783
  • Pin Count
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    10mA
  • Data Converter
    A/D 11x12b; D/A 1x8b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    4096
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    25
  • Number of PWM Channels
    2
  • Height Seated (Max)
    0.55mm
  • Length
    4mm