  • PIC16LF1829T-I/GZ
PIC16LF1829T-I/GZ
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1829T-I/GZ
HK JDW NO:
536-PIC16LF1829T-I/GZ
Package:
20-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16LF1829T-I/GZ
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ mTouch™ 16F Series PIC16LF1829 32MHz 3V 20-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 12285
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1829T-I/GZ
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    20-UFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    PIC® XLP™ mTouch™ 16F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF1829
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Number of I/O
    17
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Data Converter
    A/D 12x10b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    8192
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    12
  • Length
    4mm