  • PIC16LF18323T-I/JQ
PIC16LF18323T-I/JQ
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF18323T-I/JQ
HK JDW NO:
536-PIC16LF18323T-I/JQ
Package:
16-UQFN Exposed Pad
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF18323 32MHz 3V 16-UQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1310
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF18323T-I/JQ
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    16-UQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Additional Feature
    1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PIC16LF18323
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N16
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    2.6mA
  • Data Converter
    A/D 11x10b; D/A 1x5b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    2048
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    256
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of Timers
    3
  • Number of External Interrupts
    1
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    0.55mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm