  • PIC16LF18875-E/MV
PIC16LF18875-E/MV
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF18875-E/MV
HK JDW NO:
536-PIC16LF18875-E/MV
Package:
40-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16LF18875-E/MV
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF18875 32MHz 3V 40-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 12428
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF18875-E/MV
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    40-UFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Published
    2016
  • Number of Terminations
    40
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 1.8 V SUPPLY AT 16 MHZ
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF18875
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N40
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    36
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 35x10b; D/A 1x5b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    8192
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Screening Level
    ISO/TS-16949
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
  • Number of Timers
    7
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Length
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.55mm
  • Width
    5mm