  • PIC16LF1903-E/SP
PIC16LF1903-E/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF1903-E/SP
HK JDW NO:
536-PIC16LF1903-E/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16LF1903-E/SP
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF1903 28 Pin 20MHz 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 16996
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF1903-E/SP
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF1903
  • Pin Count
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    25
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Supply Current-Max
    3mA