  • PIC16LF19156-I/SO
PIC16LF19156-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF19156-I/SO
HK JDW NO:
536-PIC16LF19156-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16LF19156-I/SO
Description:
28KB 16K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF19156 3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 7436
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF19156-I/SO
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 1.8V MIN AT 16 MHZ
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    PIC16LF19156
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    28KB 16K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 20x12b; D/A 1x5b
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • Length
    17.9mm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm