  • PIC16LF628A-I/ML
PIC16LF628A-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF628A-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC16LF628A-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16LF628A-I/ML
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16LF628A 28 Pin 20MHz 5V 28-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC16LF628A-I/ML Overview
28-VQFN Exposed Pad-packages are available. This Microcontroller has 16 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The 8-Bit core is the core of the MCU. There is a memory type of FLASH in its program memory. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the PIC® 16F series. Microcontroller has abundant program memory size of 3.5KB 2K x 14. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 28 is the number of terminations on the IC chip that are present. In addition, MCU chip comes with a 8-bit size. A 5V volt supply is provided by the Microcontroller chip. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 3.5kB is the size of the memory in the IC part. The base part number PIC16LF628A can be used to find alternatives. Performing well when operated at frequency 20MHz can be achieved. The device works in YES PWM channels. On the chip, 28 pins are accessible. In total, there are 3 timers/counters on the device. The pins counted are 28. There are several CPUs that are embedded in the device, including the the PIC CPU. In addition to these features, there are a number of other ones, such as this one: ALSO OPERATES AT 2 V AT 4 MHZ.
PIC16LF628A-I/ML Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16LF628A-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16LF628A-I/ML Microcontroller applications.
  • Smart highways
  • Paper shredders
  • Heart rate monitors
  • Current meter
  • Accu-check
  • X-ray
  • Smoke alarms
  • Projector
  • Radio
  • Refrigerators
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF628A-I/ML
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2 V AT 4 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF628A
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    SCI, UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    224 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    2048
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Height
    950μm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm