  • PIC16LF720T-I/ML
PIC16LF720T-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF720T-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC16LF720T-I/ML
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16LF720T-I/ML
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16LF720 20 Pin 16MHz 3.3V 20-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1055
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF720T-I/ML
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 16F
  • Published
    2011
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    16MHz
  • Base Part Number
    PIC16LF720
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    17
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 12x8b
    PIC
  • Number of ADC Channels
    12
  • Number of PWM Channels
    1
  • Height
    950μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm