  • PIC16LF819-I/MLTSL
PIC16LF819-I/MLTSL
advertisement
Manufacturer No:
PIC16LF819-I/MLTSL
HK JDW NO:
536-PIC16LF819-I/MLTSL
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16LF819 28 Pin 10MHz 5V 28-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 30615
Step5Bar-code shipping tag
PIC16LF819-I/MLTSL
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® 16F
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    10MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16LF819
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, SPI, SSP
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI
  • Supply Current-Max
    2.8mA
  • Data Converter
    A/D 5x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    2048
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    6mm