  • PIC17C42A-25E/PT
PIC17C42A-25E/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC17C42A-25E/PT
HK JDW NO:
536-PIC17C42A-25E/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC17C42A-25E/PT
Description:
4KB 2K x 16 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 17C Series PIC17C42A 44 Pin 25MHz 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 8112
Step5Bar-code shipping tag
PIC17C42A-25E/PT
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Supplier Device Package
    44-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Frequency
    25MHz
    SCI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
    33
  • Speed
    25MHz
  • Memory Type
    EPROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~6V
  • Core Processor
    Yes
  • Access Time
    25 μs
    8
  • Core Architecture
    PIC
  • Max Frequency
    25MHz