  • PIC17C42A-25I/P
PIC17C42A-25I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC17C42A-25I/P
HK JDW NO:
536-PIC17C42A-25I/P
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
PIC17C42A-25I/P
Description:
4KB 2K x 16 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 17C Series PIC17C42A 40 Pin 25MHz 5V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Quantity:
In Stock : 5992
Step5Bar-code shipping tag
PIC17C42A-25I/P
    UART/USART
  • Supply Current-Max
    38mA
  • Bit Size
    Yes
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Address Bus Width
    16
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    51.689mm
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
    1996
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    40
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    25MHz
  • Base Part Number
    PIC17C42A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Type
    EPROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~6V