  • PIC17C42AT-16I/PQ
PIC17C42AT-16I/PQ
advertisement
Manufacturer No:
PIC17C42AT-16I/PQ
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC17C42AT-16I/PQ
Package:
44-QFP
Datasheet:
PIC17C42AT-16I/PQ
Description:
4KB 2K x 16 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 17C Series PIC17C42A 44 Pin 16MHz 44-QFP
Quantity:
In Stock : 4627
Step5Bar-code shipping tag
PIC17C42AT-16I/PQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-QFP
  • Number of Pins
    44
  • Supplier Device Package
    44-MQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 17C
  • Published
    1996
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Frequency
    16MHz
  • Base Part Number
    PIC17C42A
  • Interface
    SCI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    2kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    33
  • Speed
    16MHz
  • RAM Size
    232 x 8
  • Memory Type
    EPROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~6V
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    4KB 2K x 16
  • Connectivity
    UART/USART
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    16 μs
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    8
  • Core Architecture
    PIC
  • Max Frequency
    16MHz