  • PIC17C43T-25/PQ
PIC17C43T-25/PQ
advertisement
Manufacturer No:
PIC17C43T-25/PQ
HK JDW NO:
536-PIC17C43T-25/PQ
Package:
44-QFP
Datasheet:
PIC17C43T-25/PQ
Description:
8KB 4K x 16 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 17C Series PIC17C43 44 Pin 25MHz 5V 44-QFP
Quantity:
In Stock : 14768
Step5Bar-code shipping tag
PIC17C43T-25/PQ
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    25MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC17C43
  • Pin Count
    44
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    SCI, UART, USART
  • Memory Size
    4kB
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    454 x 8
  • Memory Type
    EPROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    8KB 4K x 16
  • Connectivity
    UART/USART
  • Bit Size
    Yes
  • Access Time
    25 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    8
  • Address Bus Width
    16
  • ROM (words)
    4096
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    2.35mm
  • Length
    10mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    44-QFP
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1996
  • Series
    PIC® 17C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W