  • PIC17C44-16I/P
PIC17C44-16I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC17C44-16I/P
HK JDW NO:
536-PIC17C44-16I/P
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
PIC17C44-16I/P
Description:
16KB 8K x 16 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 17C Series PIC17C44 40 Pin 16MHz 5V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Quantity:
In Stock : 3566
Step5Bar-code shipping tag
PIC17C44-16I/P
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1996
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    16MHz
  • Base Part Number
    PIC17C44
  • Pin Count
    44
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    SCI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    454 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    UART/USART
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    16 μs
  • Number of Timers/Counters
    4
  • CPU Family
    PIC
  • Number of UART Channels
    1
  • Height
    4.064mm
  • Length
    52.2mm
  • Width
    13.97mm