  • PIC17C44T-16/PT
PIC17C44T-16/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC17C44T-16/PT
HK JDW NO:
536-PIC17C44T-16/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC17C44T-16/PT
Description:
16KB 8K x 16 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 17C Series PIC17C44 44 Pin 16MHz 5V 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 11574
Step5Bar-code shipping tag
PIC17C44T-16/PT
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1996
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    16MHz
  • Base Part Number
    PIC17C44
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    SCI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    454 x 8
  • Memory Type
    EPROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~6V
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    UART/USART
  • Supply Current-Max
    24mA
    8
  • Address Bus Width
    16
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm