  • PIC17C752T-16E/PT
PIC17C752T-16E/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC17C752T-16E/PT
HK JDW NO:
536-PIC17C752T-16E/PT
Package:
64-TQFP
Datasheet:
PIC17C752T-16E/PT
Description:
16KB 8K x 16 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 17C Series PIC17C752 64 Pin 16MHz 5V 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 15067
Step5Bar-code shipping tag
PIC17C752T-16E/PT
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    50
  • RAM Size
    454 x 8
  • Memory Type
    EPROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 12x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    16 μs
    8
  • Address Bus Width
    16
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    64
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    16MHz
  • Base Part Number
    PIC17C752
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V