  • PIC17C762-33/PT
PIC17C762-33/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC17C762-33/PT
HK JDW NO:
536-PIC17C762-33/PT
Package:
80-TQFP
Datasheet:
PIC17C762-33/PT
Description:
16KB 8K x 16 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 17C Series PIC17C762 80 Pin 33MHz 5V 80-TQFP
Quantity:
In Stock : 9795
Step5Bar-code shipping tag
PIC17C762-33/PT
    Select All
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    33MHz
  • Base Part Number
    PIC17C762
  • Pin Count
    80
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    I2C, RS-232, SCI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    66
  • RAM Size
    678 x 8
  • Memory Type
    EPROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    50mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 16x10b
    8
  • Address Bus Width
    16
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    12mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    80-TQFP
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    80
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W