  • PIC18F1230-E/P
PIC18F1230-E/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F1230-E/P
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18F1230-E/P
Package:
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC18F1230-E/P
Description:
4KB 2K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F1230 18 Pin 25MHz 5V 18-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 9472
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F1230-E/P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    18-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    25MHz
  • Base Part Number
    PIC18F1230
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    UART, USART
  • Memory Size
    4kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    4KB 2K x 16
  • Connectivity
    UART/USART
  • Supply Current-Max
    40mA