  • PIC18F1230-E/SO
PIC18F1230-E/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F1230-E/SO
HK JDW NO:
536-PIC18F1230-E/SO
Package:
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC18F1230-E/SO
Description:
4KB 2K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F1230 18 Pin 40MHz 5V 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC18F1230-E/SO Overview
The package has a 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) shape. The MCU has 16 I/O ports. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. Powered by the 8-Bit core, it offers a wide range of capabilities. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~125°C TA. The PIC® 18F series includes this electrical component. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 4KB 2K x 16. PIC Core processors are used in MCU. This is a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacture of the IC chip, there is a number 18 of terminations. 8-bits are used for its size. Input voltage for the chip is 5V volts. The Microcontroller chip has NO DMA channels. Its memory size is 4kB. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC18F1230. In the case of 40MHz frequency operation, it can perform efficiently. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. Chips have 18 pins. It is equipped with 2 timers and counters. A total of 18 pins are present. Devices based on the PIC series of CPUs are embedded in the device.
PIC18F1230-E/SO Features
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F1230-E/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F1230-E/SO Microcontroller applications.
  • Equipment control
  • Calculators
  • Speed meter
  • Smartphone
  • Air fryers
  • Industrial instrumentation devices
  • Wastewater treatment
  • Computers
  • Washing machine
  • Robotic prosthetic limbs
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F1230-E/SO
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    PIC® 18F
  • Number of Terminations
    18
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC18F1230
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    4kB
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • Program Memory Size
    4KB 2K x 16
  • Connectivity
    UART/USART
  • Supply Current-Max
    40mA
  • Data Converter
    A/D 4x10b
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    2
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    11.55mm