  • PIC18F2515-I/SP
PIC18F2515-I/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F2515-I/SP
HK JDW NO:
536-PIC18F2515-I/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC18F2515-I/SP
Description:
48KB 24K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F2515 28 Pin 40MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC18F2515-I/SP Overview
The package is in 28-DIP (0.300, 7.62mm) format. The board has 25 I/Os. There is a mounting type Through Hole associated with this Microcontroller. There is a 8-Bit core at the core of this MCU. The type of memory it uses for its program is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. A PIC® 18F series electrical component is used in this application. This program memory has a size of 48KB 24K x 16, which indicates what the size of the program memory is. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. ICs for MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral parts. IC Chip 28 has 28 terminations. As a result, this Microcontroller comes with a 16-bit size. Input voltage for the chip is 5V volts. DMA channels number NO. Its memory size is 48kB. PIC18F2515 is the base part number that you can use to find alternatives. Performing well when operated at frequency 40MHz can be achieved. On the chip, there are 28 pins that can be accessed. There are 4 timers/counters in this device. It has 28 pins in total. The device is embedded with PIC CPU family. It consists of 10 channels in total for the ADC. An integrated circuit with 8 bits has a total of 8 bits. A total of 2 PWM channels are used by the device.
PIC18F2515-I/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC18F2515-I/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F2515-I/SP Microcontroller applications.
  • Torpedo guidance
  • Heater/Fan
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Guidance-GPS
  • Playstation
  • Teletext terminals
  • PDAs, game consoles
  • Fire detection & safety devices
  • Hard drives
  • Graphic terminals
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F2515-I/SP
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC18F2515
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    48kB
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    3.8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
    8
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    48KB 24K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 10x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    40 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    10
  • Number of PWM Channels
    2
  • Number of USB Channels
    1
  • Height
    3.81mm
  • Length
    35.56mm
  • Width
    7.493mm