  • PIC18F2553-I/SP
PIC18F2553-I/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F2553-I/SP
HK JDW NO:
536-PIC18F2553-I/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC18F2553-I/SP
Description:
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F2553 28 Pin 48MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC18F2553-I/SP Overview
There is a 28-DIP (0.300, 7.62mm) package available. 24 I/Os are available. This Microcontroller is mounted using the Through Hole mounting type. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. The PIC® 18F series includes this electrical component. This program has a program memory of 32KB 16K x 16 bytes, which is the size of the program. A PIC Core processor is used to power the device. MICROCONTROLLER uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. There are 28 terminations on the IC chip. You get a 8-bit size. The component always operates in 5V supply voltage. The system has NO channels for DMA communication. 32kB memory size belongs to the part. Using the base part number PIC18F2553, you will be able to find alternatives for the part. A good performance can be achieved at a frequency of 48MHz, as long as it is operated at a low power consumption. Located on the chip are 28 pins. It is equipped with 4 timers and counters. It consists of 28 pins. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU. The ADC channels on this device total 10 in number. The total number of bits on a chip is 8. The device uses 2 PWM channels. In this device, there's an 1-channel PWM controller.
PIC18F2553-I/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC18F2553-I/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F2553-I/SP Microcontroller applications.
  • Toasters
  • Blood pressure monitors
  • Hearing aids
  • Microwave ovens
  • Aerospace navigation systems
  • Digital set-top boxes
  • Graphic terminals
  • Process control devices
  • Air fryers
  • Fabric
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F2553-I/SP
    Select All
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2007
  • Series
    PIC® 18F
    28
  • Termination
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    48MHz
  • Base Part Number
    PIC18F2553
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 10x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Density
    256 kb
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    10
  • Number of PWM Channels
    2
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    3.81mm
  • Length
    35.56mm
  • Width
    7.493mm