  • PIC18F25K50-E/SP
PIC18F25K50-E/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F25K50-E/SP
HK JDW NO:
536-PIC18F25K50-E/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC18F25K50-E/SP
Description:
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F25K50 48MHz 3V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 14109
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F25K50-E/SP
    Select All
  • Width
    7.62mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    IT ALSO OPEARTES IN 16MHZ AT 2.3V MIN SUPPLY
  • HTS Code
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Base Part Number
    PIC18F25K50
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 14x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    16384
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Length
    34.671mm