  • PIC18F26K20T-I/ML
PIC18F26K20T-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F26K20T-I/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18F26K20T-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC18F26K20T-I/ML
Description:
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F26K20 28 Pin 64MHz 28-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 6033
Purchasing and Inquiry
PIC18F26K20T-I/ML Overview
Packaged in a 28-VQFN Exposed Pad format. There are 24 I/O ports on this device. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. Microcontroller is based on the 8-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. Microcontroller runs in PIC® XLP™ 18K Series. The size of the program memory of Microcontroller is 64KB 32K x 16. With a PIC Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 28 terminations on MCU chip. Microcontroller comes with 8 bit size. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. 64kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number PIC18F26K20, you will be able to find alternatives for the part. A good performance can be achieved at a frequency of 64MHz, as long as it is operated at a low power consumption. The pin number of the component remains 28. In total, it has 4 timers and counters in it. The pin count is 28. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the PIC family of processors. This device has 25 programmable input and output channels. 2 PWM channels are used by the device.
PIC18F26K20T-I/ML Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F26K20T-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F26K20T-I/ML Microcontroller applications.
  • Electronic jamming systems
  • Accu-check
  • Fax machines
  • Security systems
  • Telephone sets
  • Heart rate monitors
  • Auto-breaking system
  • Fabric
  • Printers
  • Robots
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F26K20T-I/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    64MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F26K20
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    3.8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 32K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    15mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    25
  • Number of PWM Channels
    2
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm