  • PIC18F27K42-E/SO
PIC18F27K42-E/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F27K42-E/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18F27K42-E/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC18F27K42-E/SO
Description:
128KB 64K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F27K42 3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 10751
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F27K42-E/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 2.7V MIN AT 32 MHZ AND 2.5V MIN AT 16 MHZ
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PIC18F27K42
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    25
  • Speed
    64MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 64K x 16
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 24x12b; D/A 1x5b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    17.9mm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm