  • PIC18F43K20-I/MV
PIC18F43K20-I/MV
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F43K20-I/MV
HK JDW NO:
536-PIC18F43K20-I/MV
Package:
40-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC18F43K20-I/MV
Description:
8KB 4K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F43K20 40 Pin 64MHz 3.3V 40-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 6195
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F43K20-I/MV
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    40
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 1.8V MIN SUPPLY FOR 16 MHZ AND OPERATES AT 2V FOR 20 MHZ
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    64MHz
  • Base Part Number
    PIC18F43K20
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, SCI, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    35
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 4K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 14x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • Length
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.55mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
    40-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA