  • PIC18F8393-I/PT
PIC18F8393-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F8393-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18F8393-I/PT
Package:
80-TQFP
Datasheet:
PIC18F8393-I/PT
Description:
8KB 4K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F8393 80 Pin 40MHz 5V 80-TQFP
Quantity:
In Stock : 13088
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F8393-I/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-TQFP
  • Number of Pins
    80
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PIC® 18F
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    80
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F8393
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    66
  • RAM Size
    768 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 4K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 12x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Density
    64 kb
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    12
  • Number of PWM Channels
    2
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    1.05mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm