  • PIC18F8490-I/PT
PIC18F8490-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F8490-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18F8490-I/PT
Package:
80-TQFP
Datasheet:
PIC18F8490-I/PT
Description:
16KB 8K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F8490 80 Pin 40MHz 5V 80-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC18F8490-I/PT Overview
There is a 80-TQFP package available. With 66 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. Powered by the 8-Bit core, it offers a wide range of capabilities. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. The PIC® 18F series includes this electrical component. There is 16KB 8K x 16 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. A PIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. ICs for MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral parts. During the manufacturing process, 80 terminations were applied to the IC chip. In addition, MCU chip comes with a 8-bit size. An output voltage of 5V volts is available for this Microcontroller chip. MCU chip has NO DMA channels. This IC part has a memory size of 16kB. Alternatives can be found by searching through the base part number PIC18F8490 to find them. MCU's frequency is 40MHz. Chips have 80 pins. It comes with 4 timers/counters that can be set up. The pins counted are 80. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU. A total of 12 channels of ADC are available on this device. The bits of the part is 8. A total of 2 PWM channels are used by the device. A total of 1 I2C channels have been integrated into the part.
PIC18F8490-I/PT Features
80-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F8490-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F8490-I/PT Microcontroller applications.
  • Home video and audio
  • 3D printers
  • ECG machine
  • Heart rate monitors
  • Automatic staplers
  • Electromechanical control
  • Microwave ovens
  • Radios
  • Traditional industrial transformation
  • Washing machine
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F8490-I/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-TQFP
  • Number of Pins
    80
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    80
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F8490
  • Pin Count
  • Lead Pitch
    500μm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    66
  • RAM Size
    768 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 12x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    40 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Density
    128 kb
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    12
  • Number of PWM Channels
    2
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    1.05mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm