  • PIC18F8520-E/PT
PIC18F8520-E/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F8520-E/PT
HK JDW NO:
536-PIC18F8520-E/PT
Datasheet:
PIC18F8520-E/PT
Description:
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F8520 80 Pin 40MHz 5V 80-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC18F8520-E/PT Overview
It comes in a 80-TQFP package. It has a number of 68I/Os. The Mounting Type of the device is Surface Mount. It is based on the 8-Bit. The It?ˉs Program Memory Type is FLASH. The device runs in -40??C~125??C TA Operating Temperature. It runs in PIC? 18F Series.
PIC18F8520-E/PT Features
PIC? 18F series
Base part number of PIC18F8520
80 Terminals
Based on the 8-Bit
Comes with 80 Pins
PIC18F8520-E/PT Applications
  • iPod
  • Television
  • Automatic control
  • Robots
  • Playstation
  • Heater
  • iPad
  • Home video and audio
  • 3D printers
  • Kindle
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F8520-E/PT
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC18F8520
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    68
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    40 μs
    8b
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of UART Channels
    2
  • Number of ADC Channels
    16
  • Number of PWM Channels
    5
  • Height
    1.05mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm